Kosmetyki dla dzieci z dobrym składem – jak wybierać?

Wiele osób wie, że dobre kosmetyki dla dzieci są wytwarzane z surowców najwyższej jakości, które nie wywołują alergii. Ponadto powinny mieć potwierdzone bezpieczeństwo stosowania — odpowiednia czystość mikrobiologiczna, i jakościowe opakowanie, które nie wchodzi w reakcje ze składnikami preparatu. Jakie kosmetyki dla dzieci do kupienia wybierać? W tym artykule opowiemy nieco o wartościowych składach produktów dziecięcych.

Oleje mineralne w kosmetykach dla dzieci

Środki okluzyjne, czyli emolienty to ważne składniki kosmetyków dziecięcych. Pamiętajmy, że szczególnie podczas pierwszych tygodnia życia, wydzielanie się łoju w organizmie jest ograniczone. Może to wpływać niekorzystnie na wytwarzanie odpowiedniej bariery lipidowej — występuje przy tym suchość skóry.

Niegdyś wśród składników w preparatach dla dzieci można było znaleźć wiele surowców mineralnych takich jak: oleje parafinowe i wazelinowe oraz samą wazelinę. Są one otrzymywane w procesie frakcjonowania i oczyszczania ropy naftowej. Zalicza się to oczywiście do składników, które zapobiegają wysuszaniu skóry — są skuteczne i niedrogie dlatego chętnie wykorzystywało się je w preparatach kosmetycznych dla dzieci. Mają jednak podstawową wadę — nakładane na ciało, tworzą tłusty i zwarty film, który często jest przyczyną zatykania się porów, które odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Oleje silikonowe — czy są odpowiednie dla dzieci?

Oleje silikonowe to konkurencyjne emolienty dla wcześniej wymienionych olejów mineralnych. Skóra dziecka dobrze je toleruje, dlatego często można je znaleźć w kosmetykach zarówno do twarzy, jak i całego ciała. Tworzą na powierzchni skóry niewidoczny film, który ma chronić skórę. Jednak w przeciwieństwie do olejów mineralnych nie utrudnia jej oddychania i nie zmywa się tak łatwo przy pomocy wody. Zalety oleju silikonowego to ochrona skóry przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych i zabezpieczanie jej przed utratą wilgoci. Silikony to dobre protektory skóry –  nie powodują nieprzyjemnego uczucia lepkości i nie są nadmiernie tłuste W przeciwieństwie do olejów mineralnych, nie mają negatywnego wpływu na gospodarkę cieplną organizmu.